1. Kto może zgłosić naruszenie:
zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów zgłoszenia dokonywać mogą
(Art. 4. 1. Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym):
1) pracownik
2) pracownik tymczasowy
3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej
4) przedsiębiorca
5) prokurent
6) akcjonariusz lub wspólnik
7) członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej
8) osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy
9) stażysta
10) wolontariusz
11) praktykant
12) funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834)
13) żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834)
2. Ustawę stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.
2. Zakres zgłoszeń:
zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów zgłoszenia dotyczyć mogą
(Art. 3. 1. Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące):
1) korupcji
2) zamówień publicznych
3) usług, produktów i rynków finansowych
4) przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzm
5) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami
6) bezpieczeństwa transportu
7) ochrony środowisk
8) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego
9) bezpieczeństwa żywności i pasz
10) zdrowia i dobrostanu zwierząt
11) zdrowia publicznego
12) ochrony konsumentów
13) ochrony prywatności i danych osobowych
14) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych
15) interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej
16) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych
17) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1–16
3. Warunki objęcia ochroną osób dokonujących zgłoszenie:
zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów osoby dokonujące zgłoszenia kwalifikują się do objęcia na mocy ustawy, pod warunkiem że:
a) miały uzasadnione podstawy, by sądzić, że będące przedmiotem zgłoszenia informacje na temat naruszeń są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia i że informacje takie są objęte zakresem stosowania niniejszej ustawy
b) dokonały zgłoszenia wewnętrznego zgodnie z art. 2 pkt.16 albo zgłoszenia zewnętrznego zgodnie z art. 2 pkt. 17 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów lub dokonały ujawnienia publicznego zgodnie z art. 2 pkt. 14 ustawy.
4. Jak można dokonać zgłoszenia:
- za pomocą poczty elektronicznej na adres: zgloszenia@puppiotrkow.pl
- w formie listownej na adres do kontaktu: Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Dmowskiego 27, 97-300 Piotrków Trybunalski z dopiskiem na kopercie, np. „zgłoszenie nieprawidłowości", „Pełnomocnik ds. Zgłaszania Naruszeń – do rąk własnych" na formularzu zgłoszenia (stanowiącym załącznik nr 1 do procedury;
- osobiście - na wniosek sygnalisty, podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku.
- Osobą przyjmującą zgłoszenie jest Pełnomocnik ds. Zgłaszania Naruszeń. Funkcję Pełnomocnika ds. Zgłoszenia Naruszeń pełni Pani Ewa Kiełbik.
- W przypadku nieobecności Pełnomocnika ds. Zgłaszania Naruszeń lub braku możliwości pełnienia przez niego obowiązków służbowych, a także, gdy zgłoszenie dotyczy jego osoby, zastępuje go osoba upoważniona przez Dyrektora Urzędu.
6. Gdzie zamieszczone są informację na temat dokonywania zgłoszeń:
Wszelkie potrzebne informacje do dokonania zgłoszenia naruszenia prawa znajdą Państwo w „Procedurach zgłoszeń wewnętrznych oraz ochrony sygnalistów w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie Trybunalskim " oraz w Ustawie z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów.