Nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na wsparcie kształcenia ustawicznego  pracowników i pracodawców. Wnioski przyjmowane będą w dniach od 07.09.2022r.  do  09.09.2022r.
Obowiązujący w 2022r. wniosek wraz z załącznikami (Uwaga! Formularz de minimis jest osobnym plikiem .xml) oraz Zasady przyznawania środków KFS, dostępne są na stronie http://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/
W przypadku planowanej realizacji szkoleń w różnych terminach, należy złożyć odrębny wniosek dla każdego planowanego terminu szkolenia.
Wnioski winny dotyczyć form kształcenia, których rozpoczęcie planowane jest maksymalnie do 16.12.2022r.
 
W związku z poziomem limitu środków KFS, pozostającym do dyspozycji PUP, Urząd zastrzega prawo do:
- finansowania w pierwszej kolejności wniosków pracodawców, którzy nie korzystali z KFS w 2022 roku;
- finansowania w pierwszej kolejności szkoleń pozwalających na zdobycie kwalifikacji zawodowych,
- finansowania w pierwszej kolejności kształcenia pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.
 
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu  do Powiatowego Urzędu Pracy lub datę stempla pocztowego.

Środki KFS  na sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego, mogą być przyznane w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, pozostałe 20% kosztów kształcenia stanowi wkład własny pracodawcy,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
Zgodnie z priorytetami Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie wydatkowania środków KFS w 2022 roku, dofinansowanie mogą uzyskać pracodawcy, ubiegający się o:
Priorytet 1.  Wsparcie  kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania  się do zmienionej sytuacji rynkowej.
Priorytet 2.  Wsparcie  kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie  lub województwie zawodach deficytowych.
Priorytet 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych.
Priorytet 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków  lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście /rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Priorytet 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych  technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych.
Priorytet 7. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.

Szczegółowe rozwinięcie priorytetów znajduje się w Zasadach przyznawania środków KFS.
 
Urząd rozpatrując wnioski będzie kierował się Zasadami przyznawania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2022 r. oraz poziomem posiadanych środków, uwzględniając:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego, wskazanej do sfinansowania ze środków KFS,
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków  KFS, certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora  usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7.  możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z uwzględnieniem posiadanego limitu oraz warunków wskazanych w przedmiotowym naborze.
Informacje o publikacji dokumentu