Jeżeli umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po dniu porodu, oznacza to, że w dniu porodu ubezpieczona matka dziecka podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia.
Osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia, prawo do zasiłków ustala oraz zasiłki te wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego pracodawca powinien przekazać niezbędną dokumentację.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku. Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o ich wypłatę, przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.
Jeżeli pracownica – matka dziecka, złoży nie później niż 14 dni po porodzie, wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po tym urlopie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze zasiłek macierzyński przysługiwał będzie w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres.
Również ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.