Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Kwota środków będących w dyspozycji PUP wynosi 54 458,21 zł.
Wnioski przyjmowane będą w dniu 26.09.2024r.:
- w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Dmowskiego 27, 97-300 Piotrków Trybunalski (Kancelaria pok. 14, w godzinach od 7: 30 do 15 : 30) lub
- drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP (pismo ogólne do podmiotu publicznego) albo poprzez usługę elektroniczną publicznych służb zatrudnienia: www.praca.gov.pl
Wniosek wraz z załącznikami (Uwaga! Formularz de minimis jest osobnym plikiem .xml) oraz Zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024r., dostępne są na stronie http://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/.
Wnioski bez wymaganych załączników nie podlegają rozpatrzeniu.
W przypadku planowanej realizacji szkoleń w różnych terminach, należy złożyć odrębny wniosek dla każdego planowanego terminu szkolenia. O sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego należy ubiegać się przed ich rozpoczęciem. Działania mogą rozpocząć się dopiero po podpisaniu umowy z Urzędem. Szkolenia winny rozpoczynać się do 12.12.2024r.
Środki KFS na sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego, mogą być przyznane w wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, pozostałe 20% kosztów kształcenia stanowi wkład własny pracodawcy,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
- Priorytet 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Priorytet 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Priorytet 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Priorytet 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Priorytet 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Priorytet 7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Priorytet 8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Szczegółowe rozwinięcie priorytetów znajduje się w Zasadach przyznawania środków KFS.
Urząd rozpatrując wnioski będzie kierował się Zasadami przyznawania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024 r. oraz poziomem posiadanych środków, uwzględniając:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego, wskazanej do sfinansowania ze środków KFS,
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków KFS, certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem posiadanego limitu oraz warunków wskazanych w przedmiotowym naborze.
Wnioski oceniane będą zgodnie z punktacją określoną w karcie oceny, stanowiącej załącznik nr 1 do Zasad przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024r. Łącznie wniosek może otrzymać maksymalnie 50 punktów. Minimalna liczba punktów kwalifikująca wniosek do przyznania dofinansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 30 pkt. Po dokonaniu oceny wszystkich wniosków, które wpłynęły w naborze, zostanie sporządzona lista rankingowa.
W uzasadnionych przypadkach np. duża liczba złożonych w naborze wniosków, termin ich rozpatrzenia może ulec wydłużeniu powyżej 30 dni.