Przypomnienie o naborze wniosków z Rezerwy KFS

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim przypomina, że w dniach od 21.08.2024r.  do  22.08.2024r. prowadzony  będzie nabór wniosków o przyznanie środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na wsparcie kształcenia ustawicznego  pracowników i pracodawców.
Limit Rezerwy KFS, przyznany decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynosi 
114 386,00 zł.


Wnioski przyjmowane będą:

  • w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Dmowskiego 27,  97-300 Piotrków Trybunalski (Kancelaria pok. 14, w godzinach od 7: 30 do 15 : 30) lub
  • drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP (pismo ogólne do podmiotu publicznego) albo poprzez usługę elektroniczną publicznych służb zatrudnienia: www.praca.gov.pl do dnia 22.08.2024 r. do godziny 15.30.
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Zasady przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024r., dostępne są na stronie http://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/.
 
Wnioski bez wymaganych załączników nie podlegają rozpatrzeniu. UWAGA! Do wniosku należy załączyć formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
 
W przypadku planowanej realizacji szkoleń w różnych terminach, należy złożyć odrębny wniosek dla każdego planowanego terminu szkolenia. O sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego należy ubiegać się przed ich rozpoczęciem. Działania mogą rozpocząć się dopiero po podpisaniu umowy z Urzędem. Szkolenia winny rozpoczynać się do 12.12.2024r.
 
Środki KFS  na sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego, mogą być przyznane w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, pozostałe 20% kosztów kształcenia stanowi wkład własny pracodawcy,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Składany wniosek musi spełniać jeden z priorytetów wydatkowania środków Rezerwy KFS w 2024 roku, określonych przez Radę Rynku Pracy:
  1. Priorytet A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Priorytet B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Priorytet C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  4. Priorytet D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Obszary/branże kluczowe dla rozwoju województwa wskazane w Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 :
  1. Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo);
  2. Zaawansowane materiały budowlane;
  3. Medycyna, farmacja, kosmetyki;
  4. Energetyka, w tym odnawialne źródła energii;
  5. Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze;
  6. Informatyka i telekomunikacja.
Szczegółowy wykaz specjalizacji wraz z kodami PKD znajduje się pod adresem: https://rpo.lodzkie.pl/wiadomosci/item/1201-wykaz-regionalnych-inteligentnych-specjalizacji-wojewodztwa-lodzkiego-oraz-wynikajacych-z-nich-nisz-specjalizacyjnych

Obszary/branże kluczowe dla rozwoju powiatu wskazane w  Strategii Rozwoju Miasta Piotrków Trybunalski 2030 oraz Strategii Rozwoju Powiatu Piotrkowskiego na lata 2021-2030:
a)Branża turystyczna – Dział 55 PKD - Zakwaterowanie;
b)Przetwórstwo przemysłowe – Sekcja C PKD;
c)Logistyka – Dział 52 PKD - Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport;
d)Uprawy rolne  - PKD 01 Uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działanośc usługową.

Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
 
Szczegółowe rozwinięcie priorytetów znajduje się w Zasadach przyznawania środków KFS.
 
Urząd rozpatrując wnioski będzie kierował się Zasadami przyznawania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024 r. oraz poziomem posiadanych środków, uwzględniając:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego, wskazanej do sfinansowania ze środków KFS,
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków  KFS, certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora  usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7.  możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z uwzględnieniem posiadanego limitu oraz warunków wskazanych w przedmiotowym naborze.

 

Wnioski oceniane będą zgodnie z punktacją określoną w karcie oceny, stanowiącej  załącznik nr 2 do Zasad przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w 2024r. Łącznie wniosek może otrzymać maksymalnie 50 punktów. Minimalna liczba punktów kwalifikująca wniosek do przyznania dofinansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi  30 pkt. Po dokonaniu oceny wszystkich wniosków, które wpłynęły w naborze, zostanie sporządzona  lista rankingowa.
W uzasadnionych przypadkach np. duża liczba złożonych w naborze wniosków,  termin ich rozpatrzenia może ulec wydłużeniu powyżej 30 dni.

 

 

Informacje o publikacji dokumentu