![logotypy UE w ramach Tarczy antykryzysowej](https://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/documents/10240/12257605/loga-tarcza.png/91b20d38-954e-4257-a1a0-cd98225268bf)
Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim informuje, iż nabór wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID – 19, ogłoszony 16.06.2020r. będzie prowadzony w trybie ciągłym do dnia ogłoszenia jego zakończenia przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim
Okres finansowania pomocy, kończy się w grudniu 2020r.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą wystąpić mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa spełniające łącznie warunki:
- siedziba jest na terenie powiatu piotrkowskiego lub miasta Piotrkowa Trybunalskiego,
- wykażą spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako zmniejszenie sprzedaży, towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym o co najmniej 30%,
w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim (okres, który został uwzględniony do obliczenia spadku obrotów - zarówno w 2020 r. jak i 2019 r. - musi być w czasie, gdy działalność była aktywna).
UWAGA!!! Dotyczy przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie z FGŚP
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie z WUP w ramach instrumentu Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art.15g), może ubiegać się o dofinansowanie na tych samych pracowników w ramach art. 15 zzb pod warunkiem, że łączny okres dofinansowania z art.15g i 15zzb nie przekroczy 3 miesięcy.
Jak złożyć wniosek ?
- w formie elektronicznej za pośrednictwem serwisu: https://www.praca.gov.pl
Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego, mogą go w prosty sposób założyć na stronie www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, z wykorzystaniem, np. konta w systemie bankowym.
- w wersji papierowej - 1 egzemplarz wniosku wraz z umową i załącznikami podpisane przez wnioskodawcę - złożone w skrzynce podawczej znajdującej się w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Dmowskiego 27, 97-300 Piotrków Trybunalski lub przekazane za pośrednictwem poczty na wyżej wskazany adres.
- wniosek,
- umowę,
- załącznik nr 1 do Wniosku – formularz pomocy publicznej,
- załącznik nr 2 do Wniosku – wykaz pracowników (kalkulator),
- klauzulę informacyjną dot. przetwarzania danych osobowych (podpisana),
- pełnomocnictwo obejmujące złożenie wniosku i podpisanie umowy, jeżeli wniosek składa osoba trzecia lub jeden ze wspólników spółki cywilnej, a umocowanie do tych czynności nie wynika z treści umowy spółki
- kopię umowy spółki cywilnej, jeśli wynika z niej możliwość reprezentowania spółki przez jednego ze wspólników (osobę, która złożyła wniosek).
Przy składaniu wniosku w wersji papierowej, załącznik nr 2 do wniosku 'Kalkulator', należy BEZWZGLĘDNIE wypełnić na komputerze wprowadzając odpowiednie dane. Po wypełnieniu i automatycznym przeliczeniu przez kalkulator, można dokument wydrukować. |
Wzory dokumentów dostępne są pod linkiem:
https://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15zzb-wynagrodzenia
UWAGA!!!
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
- Uzyskanie zwolnienia w ZUS nie wyklucza możliwości skorzystania ze wsparcia w ramach art.15zzb. W sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia, w całości lub części, z obowiązku należności z tytułu składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
- Ustawa COVID-19 umożliwia łączenie formy wsparcia, o której mowa w art. 15zzd (pożyczka) z formą wskazaną w art. 15zzb. Pożyczka (art. 15zzd) docelowo może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Dofinansowanie w art. 15zzb jest wsparciem z przeznaczeniem na pokrycie części kosztów wynagrodzeń pracowników. Zatem o ile pożyczka, nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników, te dwa instrumenty nie wykluczają się.
- Przed wypełnieniem dokumentów należy zapoznać się z Zasadami ubiegania się o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej działający przy Centrum OPUS, oferuje bezpłatnie:
1) pomoc w przygotowaniu dokumentów formalno - księgowych,
2) wsparcie formalno - prawne (kwestie zatrudnieniowe, prawo pracy).
Kontakt: http://opus.org.pl/wsparcie-covid-19/ lub poprzez e-mail: opus@opus.org.pl