Опубліковувач

Staże i bony stażowe

Czym są staże?

Staż jest to nabywanie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną.

Przez jaki okres oraz kogo można przyjmować na staż?

  • Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy do pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jednoosobowego przedsiębiorcę niezatrudniającego pracownika
  • Starosta może skierować do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia

W jaki sposób można przyjąć osobę na staż?

Wnioskodawca chcąc przyjąć osobę na staż, składa odpowiedni wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przed złożeniem wniosku o organizację stażu, należy zapoznać się z regulaminem ubiegania się o tę formę wsparcia, obowiązującym w wybranym Urzędzie Pracy. Składając wniosek, można wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą chcemy przyjąć na staż.

Wniosek o organizację stażu należy złożyć przed przyjęciem na staż osoby bezrobotnej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Powiatowy Urząd Pracy oraz podpisaniu umowy określającej warunki należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem, możliwe jest przyjęcie na staż skierowanej osoby bezrobotnej.

Kiedy warto organizować staże?

Staż to nabywanie przez osoby bezrobotne umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Wnioskodawca, w związku z przyjęciem osoby bezrobotnej na staż, nie ponosi żadnych kosztów, natomiast stażysta w tym czasie otrzymuje stypendium, które jest wypłacane przez starostę.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Dokumenty dotyczące organizacji stażu

Załączniki

Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej zorganizowania stażu
Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej zorganizowania stażu.pdf 485 KB
Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej zorganizowania stażu
Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej zorganizowania stażu.doc 259 KB
Program stażu - załącznik nr 1
Program stażu - załącznik nr 1.pdf 224 KB
Program stażu - załącznik nr 1
Program stażu - załącznik nr 1.docx 61 KB
Lista kandydatów - załącznik nr 2
Lista kandydatów - załącznik nr 2.pdf 179 KB
Lista kandydatów - załącznik nr 2
Lista kandydatów - załącznik nr 2.doc 28 KB

Ważna informacja dla pracodawców oraz osób bezrobotnych kierowanych na staż

Ważna informacja dla pracodawców oraz osób bezrobotnych kierowanych na staż

Informujemy, że od 2016 roku Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim nie kieruje osób bezrobotnych, przed odbyciem stażu, na badania lekarskie.

Zgodnie z § 6  ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych, organizator stażu zapewnia bezrobotnemu profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników.

Oznacza to, że do bezrobotnych odbywających staż, zastosowanie mają przepisy rozdziału VI działu X Kodeksu pracy „profilaktyczna ochrona zdrowia" – z tych przepisów wynika m. in.,iż osoby przyjmowane do pracy poddawane są wstępnym badaniom lekarskim – art. 229 § 1 pkt 1. Badania te, zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy, są przeprowadzane na koszt pracodawcy.

Powyższe wskazuje,  że pracodawca będzie zobowiązany do skierowania bezrobotnego na badania wstępne przed dopuszczeniem bezrobotnego do wykonywania zadań, objętych programem stażu.


Menu Display